1. Umazana krtača je »out«!
Kdaj si nazadnje očistila svojo krtačo? Redno čiščenje krtače ni priporočeno zgolj iz higienskih navad. Potrebno je vedeti, da las ne češemo zgolj takrat, ko so čisti, ampak pogosto tudi ko so suhi in je na njih veliko ostankov lasnih izdelkov in lasnega loja (po »domače« olja). Veliko žensk ima probleme z mastnim lasiščem in posledično prepogostim umivanjem las. Če je naša krtača umazana, potem z vsakim potegom to nečistočo in olje vnašamo nazaj na čisto in umito lasišče. Problem mastnega lasišča se pogosto skriva tudi tukaj. Zatorej vzemimo krtačo, dajmo gor milnico in jo očistimo vsaj 1x mesečno - umazana krtača je »out«!
Peloko namig: uporabi Denman Paddle Brush - krtača za lase

2. Likalniki, kodralniki in drugi škodljivi pripomočki!
Dobri stari likalnik za lase. Po nekaterih raziskavah najbolj priljubljen kopalniški pripomoček med ženskami. Tako kot vsaka dobra stvar, tudi ta, pride s »ceno«. Naši lasje so trdoživi, odporni, toda prekomerno obdelovanje las ima lahko hude posledice – uničene in vizualno puste lase. Čeprav se morda ne zdi, so naši lasje lomljivi, krhki in daleč od tega da bi bili neuničljivi. Eden izmed faktorjev, ki najbolj škodujej našim lasem je – prav ste ugotovili – likalnik oz. toplota. Zlikani in ravni lasje, ki imajo zaprto povrhnjico (»kutikula«) morda res zgledajo boljše, toda to ne pomeni, da jim likanje ne škoduje. Pravzaprav nobeno toplotno obdelovanje las ni popolnoma neškodljivo. Če proizvajalec trdi, da je njihov likalnik manj ali povsem neškodljiv temu ne nasedajte. Žal takega proizvajalca likalnika, ki bi znal zaobiti fizikalna pravila, na trgu žal (-še) ni. Če pa se že tega poslužujemo pa se probajmo držati določenih pravil:
- Vedno uporabljamo toplotno zaščito, le-ta ustvari nevidno mrežo okoli lasu, ki zmanjšuje vpliv toplote na las, nikakor pa ga ne odpravlja! Toplotno zaščito lahko uporabimo tako pred sušenjem kot pred likanjem. Nanos naj bo razdeljen po sekcijah, temeljito in ne zgolj na posameznih mestih in površinsko.
- Drugi faktor, ki močno vpliva na to kako varno je mešanje toplote in las je seveda temperatura likalnika. Čeprav je vsak las drugačen in zahteva različno temperaturo je dobro slediti naslednjim priporočilom. Če se le da ne presegamo temperature 200°C, idealna naj bi bila med 180°C in 190°C
- Med likanjem, da se izognemo frazam kot je »ouch« ali »spet sem se spekla«, priporočamo nošenje zaščitne rokavice, ki bo naše prste obvarovala pred opeklinami. Take rokavice so pogosto že priložene likalniku, lahko pa si jih tudi kupimo sami.
Peloko namig: uporabi Lifestyling Thermo Protector ali Perfect Defense

3. »Pravilna« uporaba »napačnih« elastik!
To napaka je lahko »usodna« predvsem za tista dekleta, ki imajo lase pogosto spete v čop. Več kot je trenja pri spenjanju čopa, slabše je to za naše lase. Enako velja za moške, ki nosijo man-bun.
- Najslabše za lase so navadne elastike, ki niso oblazinjene. Velike ali male, neoblazinjene elastike za čop so «out«.
- Malenkost boljše – a še vedno slabe za naše lase – so oblazinjene elastike, ki imajo kovinski del. Kovinski deli in lasje pač ne gredo skupaj, prav tako »out«.
- Boljše kot oblazinjene elastike s kovino so oblazinjene elastike brez kovinskega dela. Še vedno niso idealne, so pa boljše kot zgoraj navedene.
- Najboljše za naše lase, bolj točno za spenjanje čopa, so pripomočki kot so Invisibobble (in podobni »spiralni« izdelki) ali pa »scrunchie« elastike, ki niso zgolj odličen pripomoček za spenjanje čopa, temveč tudi odličen modni dodatek.
4. »Frotiranje« las po babičinem receptu!
Ko si lase umijemo in jih pri tem zmočimo, se v naših laseh prekinejo vodikove vezi. To so vezi, zaradi katerih so med drugim naši lasje »močnejši« in bolj trdoživi. Ko pa se lasje zmočijo, se ta vez prekine zaradi česar so naši lasje v »mokrem« stanju bolj lomljivi in ranljivi. Zato je treba takrat z našimi lasmi delati še toliko bolj previdno. Če las ne posušimo naravno (z difuzorjem) in jih pred sušenjem osušimo z brisačo, potem je treba v tej točki povedati kako. Klasično »frotiranje«, kot so ga uporabljale naše babice, in še danes veliko žensk in frizerjev, je prav tako »out«. Drgnjenje las z brisačo je odličen način, da si po nepotrebnem ustvarimo lasne vozle in naredimo naše lase še bolj lomljive. Namesto »frotianja« las se priporoča uporaba brisače zgolj za »popivnanje« odvečne vode iz naših las ali pa zgolj nežen pritisk brisače ob naše lasišče. Lasje vam bodo hvaležni!
5. Kdo še češe lase z glavnikom?!
Čeprav se morda sliši paradoksalno, sta česanje las in glavnik dve stvari, ki ne bi smeli imeti (skoraj) nič skupnega. Stvar, ki ni dobra za naše lase sta česanje s trdimi oz. nefleksibilnimi predmeti, zlasti če so »zobčki« glavnika razporejeni zelo na gosto. Ko z glavnikom pridemo do vozla, bomo ob agresivnem potegu las enostavno zlomili oz. izpulili. Tukaj lahko izvzamemo velike glavnike, ki imajo zelo široke »zobe«, ki so razporejeni bolj na široko. Obstajajo bolj primerni načini, kako naše lase razbremeniti vozlov. Tukaj pridejo v poštev univerzalne ploščate krtače, ki jih lahko uporabimo tako za sušenje kot za česanje (glej namig št.1). Krtače najbolj prijazne za česanje, funkcija katerih je zgolj razčesavanje, a ne tudi sušenje, pa so ravno tiste s fleksibilnimi ščetinami (glej namig št.2). Glavniki pa naj ostanejo v predalnih naših babic (in seveda frizerjem za striženje).
Peloko namig: uporabi Denman Paddle Brush in
6. Česanje las na »suho«!
Česanje las, bodisi pod tušem ali izven tuša, naj se nikoli ne začne brez predhodnega nanosa negovalnega izdelka na lase. Pod tušem je to lahko regenerator ali bolj intenzivna nega kot je maska, izven tuša pa je to pogosto negovalni izdelek brez izpiranja (angl. leave-in izdelek). Leave-in izdelki so »must-have« izdelki vsake ženske, ki skrbi za svoje lase. Čeprav je mokra nega (beri: šampon, regenerator, maska) pomembna, je vsaj tako – če ne bolj, pomembna tudi nega, ki jo uporabimo pred sušenjem. Izdelki, ki se ne izpirajo pogosto nudijo toplotno zašito las pred sušenjem, ohranjajo našo barvo obstojno dlje časa, hkrati pa ščitijo naše lase pred zunanjimi vremenskimi vplivi (npr. UV sevanjem). Balzame brez izpiranja lahko po navadi nanesemo po celotni dolžini (tiste v tekočini – manj koncentrirani), tiste bolj kremaste izdelke (bolj koncentrirani) pa po navadi nanesemo zgolj na konice. Pogosto lahko uporabimo tudi oba izdelka hkrati, predvsem če so naši lasje izredno suhe narave. Leave-in izdelki nudijo zaščito do naslednjega umivanja, in so ključ do lepih in sijočih las.
Peloko namig: uporabi Incredible Milk in Leave-in Conditioner

7. Spanje z mokrimi lasmi in bakterijami!
Spanje z mokrimi lasmi ni problematično pri vsakemu posamezniku. Tisti, ki imajo neproblematično lasišče se navkljub spanju z mokrimi lasmi, le redko srečajo s problemi na lasišču. To pa ne velja za tiste, ki imajo bolj problematično lasišče. Spanje z mokrimi lasmi, ali še slabše, z brisačo v laseh, lahko pogosto vodi do ustvarjanja pogojev za razvoj bakterij na lasišču, problemov s prhljajem, seborični dermatits ipd. Četudi las ne posušimo v celoti, je priporočljivo to narediti vsaj pri lasišču.
8. Zaščita pod tušem (ko jih ne umivamo).
Vlaga in lasje nista najboljša prijatelja. Če naše lase izpostavimo vlagi rata naša pričeska pogosto »bujna«. Namesto, da bi naši lasje obdržali lepo obliko se le-ti spremenijo v nekaj kar nič ne spominja na tisto pričesko, s katero smo odšli iz salona. Zato je ključnega pomena, da lase pod tušem, ko las ne umivamo, zaščitimo pred vlago.
9. Lasni izdelki z »dodano« vrednostjo!
Tudi v zvezdniškem svetu blišča in glamurja ni popolnih las. Tudi najlepši lasje, so če že nič drugega, suhi. Če nam lasje v povprečju zrastejo okoli 10 cm na leto, to pomeni da je starost daljših las vsaj 3 leta ali več. In lasje, ki so stari 3 in več let pač ne morejo biti popolni. Če sklepamo logično vsak las potrebuje nego, koliko nege pa je odvisno predvsem od stanja las. Na stanje naših las vplivajo vremenski/zunanji vplivi, barvanje, uporaba toplotnih orodij, nega, ki jo uporabljamo in skrb, ki jo namenjamo našim lasem. Poleg osnovne mokre nege tj. šampona in regeneratorja, je priporočljiva uporaba tudi bolj koncentriranih izdelkov, ki »penetrirajo« globje v naš las. Tukaj govorimo predvsem o lasnih maskah pa tudi o drugih izdelkih, ki nudijo dodatno nego za naše lase. Kako pogosto jih uporabljati pa je odvisno od stanja naših las:
- Zelo poškodovani lasje – 1x tedensko
- Srednje poškodovani/zelo suhi lasje – 2x mesečno
- Suhi lasje – 1x mesečno
Peloko namig: uporabi Integrity System in Integrity Repairing Hair Lotion
10. »Mokra« nega v letu 2023!
Čeprav so nas o umivanju las učile že naše babice in predvsem mame, pa obstaja velika verjetnost, da je naše znanje o uporabi teh izdelkov še vedno pomanjkljivo. Pa se sprehodimo čez nekaj mitov in pravil o umivanju in negi las:
- Šampon je namenjen uporabi na lasišču, in ni namenjen uporabi na dolžini las! Osnovna funkcija vsakega šampona je čistilna funkcija, zato ga uporabljamo zgolj na dolžini, saj nam bo šampon na konicah le še dodatno izsušil lase. v primeru odvečnih produktov na konicah lahko za čiščenje konic uporabimo peno, ki nastane kot by-product šampona. (več o šamponih in njihovi uporabi v naslednjem blogu)
- Po nanosu šampona, in pred začetkom umivanja, vedno dodamo vodo po lasišču! Tako se bo šampon lepše razpenil, masaža lasišča pa bo toliko bolj prijetna.
- Umivanje lasišča naj poteka z nežnimi krožnimi gibi in naj ne bo podobno agresivnemu »poskakovanju« našega pralnega stroja med pranjem perila. Agresivno umivanje glave ni temeljitejše umivanje glave, na to lahko opozorite tudi svojega frizerja, če vam agresiven pristop k umivanju glave ni po volji.
- Regenerator in maska sta namenjena uporabi na dolžini las in ne uporabi na lasišču! Regenerator na lasišču nam bo le še dodano zmastil lase, in mastni lasje so zadnja stvar, ki jo v hitrem življenjskem tempu potrebujemo.
- Na česanje las ne čakamo, da stopimo izpod tuša. Prvo česanje las se zgodi po nanosu regeneratorja ali maske, s tem pa bomo prihranili ogromno časa tudi pri »razvozlavanju« las, ko stopimo izpod tuša.
- »Investiranje« v profesionalne lasne izdelke je investicija v lepe lase! (več o šamponih, profesionalnih lasnih izdelkih in njihovi uporabi v naslednjem blogu).