Poznan je rek, ki pravi: »Lasje so krona, ki je nikoli ne snemaš«. In to drži kot pribito. Pogosto se zgodi, da neki telesa in obraza posvečamo ogromno pozornosti, uporabljamo tisoč in en izdelek, ko pa pride do nege las pa za njihovo nego naredimo bore malo. Čeprav je v navadi ljudi da se stuširamo enkrat (ali večkrat na dan), nemalo žensk, pa tudi moških, svoje lase umije zgolj enkrat na teden. Umivanje našega lasišča in las enkrat na teden je zagotovo premalo, zlasti če smo fizično bolj aktivni, uporabljamo izdelke za oblikovanje las ter ob upoštevanju dejstva, da je zrak v večjih mestnih še toliko bolj onesnažen.
Kaj je pravilna nega las?
Kot smo že omenili je ključnega pomena pri lasni rutini redno umivanje las. Univerzalne recepture kako pogosto si umivati lase in katere izdelke uporabljati žal ni. Tako kot pri negi kože je tudi pri negi las in lasišča potreben individualen pristop. Vseeno po obstajajo neki univerzalne smernice, ki se jih lahko držimo vsi.

Temelj zdravih las je zdravo lasišče. Čeprav zdravje lasišča pogosto zanemarjamo, je le-to ključ do zdravih in lepih las. Zato je ključnega pomena izbira pravilnega šampona.
Pri negi las je pomembno da so lasje v zdravem stanju, to pomeni da jih redno strižemo, in poskrbimo da ni razcepljenih konic.
Sovražnik številka ena lepih las je vročina, oz. prekomerna uporaba le-te. Če že uporabljamo toplotna orodja kot je likalnik na naših laseh, pa moramo poskrbeti da temperatura ni previsoka (max 200°C) in da pred obdelavo las vedno uporabimo toplotno zaščito.
Predpogoj za lep videz in zdravje naših las pa je zagotovo uporaba profesionalnih lasnih izdelkov. Profesionalni lasni izdelki so sicer dražji, a so bolj koncentrirani, brez njih pa bo videz lepih las vedno težje dosegljiv.
Kako pravilno umivati lase?
Lase bi si praviloma morali umiti tako da šampon nanašamo zgolj na lasišče. Tam je tudi največ loja, konice pa so praviloma suhe, zato nanos šampona na konice ni zaželeno. Če že, potem dolžino las in konice umijemo s peno, ki ostane od umivanja lasišča. Lase vedno umijemo dvakrat, prvič odstranimo ostane lasnih produktov, z drugim umivanje pa umijemo naše lasišče, da le-to lahko ponovno zadiha in pospešimo cirkulacijo.

- Izbira pravega šampona in balzama.
Bolj kot to kateri profesionalni šampon in balzam bomo uporabili je pomembno to, da ne uporabljamo cenejših, agresivnih šamponov, ki pogosto pustijo škodljive posledice na našem lasišču. Šampon izberemo vedno glede na stanje našega lasišča, balzam pa glede na stanje naših las. Ker se te dve stvari pogosto razlikujeta, je torej pomemba analiza naših las in lasišča ter pravilna izbira le-teh. Za pomoč se je najbolje obrniti na svojega frizerja, ki nam bo pomagal pri pravilni izbire teh dveh izdelkov.
Kako pogosto umivati lase?
Univerzalnega odgovora na to kako pogosto umivati lase žal ni. žleze lojnice, ki proizvajajo sebum oz. loj delujejo različno pri ljudeh in se razlikujejo tudi glede na starost posameznika (veliko bolj aktivno delovanje pri najstnikih denimo). Umivanje enkrat na teden zagotovo ni dovolj. Baker, svinec in drugi delci, ki se nabirajo v zraku slabo vplivajo na čistočo naših las. Tudi fizična aktivnost, vsakodnevno potenje in drugi dejavniki vplivajo na to da je umivanje las enkrat na teden vsekakor premalo. Potemtakem je umivanje las vsaj dvakrat na teden nujno potrebno. Vsaj pri ženskah pa je priporočljivo od dvakrat do trikrat na teden. Pri moških je ta številka zelo odvisna od tega kako aktivni smo. Če je nekdo aktiven vsak dan v tednu potem si lahko lase umivanju tudi vsak dan. Če to počnemo pa je pomembna predvsem izbira nežnega šampona za vsakodnevno umivanje, ki bo naše lasišče nežno očistil.
Najpogostejša vprašanja o negi las
- Ali je res, da pogosto umivanje škoduje lasem?
Pogosto umivanje las načeloma ne škodi lasem v smislu, da je kvaliteta njih slabša zaradi prepogostega umivanja. Ponavadi je to posledica več dejavnikov skupaj, pogosto umivanje, izbira napačnih izdelkov za lase, umivanje las z vročo vodo, prekomerna uporaba sušilnikov las na previsoki temperaturi itd. Če se teh stvari zavedamo si lahko pogosto umivamo lase, hkrati pa obdržimo njihovo kvaliteto ter zdrav videz. Vsekakor je boljše pogosteje umivati lase po fizičnih aktivnostih, kot pa to početi manj pogosto in pustiti da je naše lasišče preznojeno in polno »ostankov«, ki ga pusti znoj.
- Kakšna je razlika med naravnimi in kemičnimi šamponi?
Ključna razlika med naravnimi in kemičnimi šamponi je v izbiri sestavin in vsebnosti posameznih sestavin. Več kot je naravnih sestavin in večja kot je vsebnost le-teh, bolj je šampon naraven in obratno. Jasne ločnice med enimi in drugimi ni moč potegniti, morda je to najlaže narediti tako da izdelke ločimo na tiste, ki so certificirane naravne oz. organske izdelke, ter tiste, ki to niso. Tudi najbolj naravni šamponi imajo v sebi kemične sestavine, ponavadi so to konzervansi, saj naravni konzervansi, ki bi ohranjali te izdelke neoporečne dlje časa, praktično ni. Šamponi, ki veljajo za naravne imajo vse do 98,5% naravnih sestavin (od česa je ponavadi več kot polovico vode), medtem ko imajo drugi ta delež bistveni nižji, krepko pod 90%.

- Ali moram vedno uporabljati balzam?
Uporaba balzama ni nujno potrebna, je pa skoraj nujna če želimo imeti bolj obvladljive lase, ki so mehkejši na otip in jih je lažje razčesati. To je odvisno predvsem od strukture, stanja in dolžine naših las. V praksi nam balzam ohranja stanje oz. kvaliteto las in je ne popravlja, zatorej uporaba le-tega ni nujno potrebna. Če nam uporaba balzama naredi dolgoročno lasišče bolj mastno, potem lahko uporabo balzama nadomestimo z uporabo izdelka kot je denimo regenerator brez izpiranja.
- Ali je res, da striženje konic pospešuje rast las?
Zgodbice babic, ki so nam govorile da striženje las pospešuje rast las nikakor ne držijo in so zgolj mit. Las kot tak je neživa struktura in zatorej nikakor ne obstaja povezava med striženjem lasnic konic (spodnji del las) in hitrejšo rastjo las (zgornji del las oz. lasni mešiček). Kar ponavadi ljudje mislijo s tem je predvsem to, da skrb za lase tj. redno striženje, poskrbi da so konice las zdrave, se ne lomijo in ne cepijo navzgor. Posledica tega so dolgoročno bolj zdravi in daljši lasje.
- Ali izdelki za nego las s silikoni škodujejo lasem?
Silikoni so široko prisotni v izdelkih za lase. Koliko oz. če sploh silikoni škodijo lasem je predvsem odvisno od vsebnosti silikonov v posameznih izdelkih ter sami vrsti silikona. Dejstvo je da kemično bolj tretirani lasje potrebujejo bolj intenzivno nego za kar potrebujemo tudi izdelke, ki so sestavljeni iz silikonov. Eden izmed bolj poznanih silikonov v lasni kozmetiki je dimetikon, ki ga najdemo praktično v vsakem olju za lase. Načeloma pa lahko rečemo, da je uporaba profesionalnih izdelkov s silikoni varna in ne škoduje našim lasem.
- Ali je dobro, da lasem pustimo, da se posušijo na zraku?
Ali je dobro pustiti lase da se posušijo na zraku ali ne je predvsem odvisno od tega kakšen efekt oblikovanja las želimo doseči. Če želimo doseči efekt naravno skodranih las potem lahko pustimo da se lasje posušijo na zraku. Odsvetuje pa se kakršnokoli zavijanje las v brisačo medtem, ko so še mokri, saj so topla in vlažna območja na našem lasišču idealno mesto za razvoj raznih bakterij ter prhljaja.
Nega las glede na tip las
- Nega suhih las
Pri negi suhih las je pomembna osnova nega las. Šampon, balzam, balzam brez izpiranja ter olje za lase. Balzam brez izpiranja bo »zaklenil« vlago v las, olje za lase pa bo poskrbelo, da bodo lasne konice ostale gladke in se kot take ne bodo cepile.
- Nega mastnih las
Ko govorimo o negi mastnih las imamo ponavadi v mislih mastno lasišče. Lasje so v svoji osnovi suhe narave, mastno lasišče in loj, ki se izloča pa je ponavadi krivec da smatramo take lase kot mastne. Lasne konice kot take so praktično vedno suhe in nikoli mastne. Pri mastnem lasišču je najpomembnejša pravilna izbira šampona, tak, ki zavira prekomerno izločanje loja, pomembno je tudi temeljito izpiranje šampona in balzama pri uporabi. Pri mastnem lasišču je ključnega pomena tudi to, da čim manj s prsti drezamo po laseh, saj bo to le še pospešilo izločanje loja in prenos maščobe iz prstov na lasišče.
- Nega barvanih las
Pri negi barvanih las je pomembno, da izberemo lasne izdelke z malenkost bolj kislo pH vrednostjo. Bolj kisli izdelki z nižjo pH vrednostjo bodo lasno povrhnjico bolj zaprli s čimer se bo barva počasneje izpirala in ostala bolj intenzivna dlje časa. Ključni izdelek pri barvanih laseh je izdelek, ki ga nanesemo pred sušenjem las in ga ne izpiramo. Ta bo barvo las še dodatno poudaril, lase pa naredil bolj sijoče. Pomembno je tudi da v 48 urah po barvanju ne uporabljamo izdelkov za globinsko nego las, ko še poteka oksidacija v lasu, saj bo le-ta barvo dodatno izpral.
- Nega poškodovanih las
Pri negi poškodovanih las je ključna uporaba izdelkov za globinsko nego las. To so izdelki, ki penetrirajo globje v lasno strukturo in zdravijo las od znotraj navzven. Pri negi izredno poškodovanih las pa je ključno da vsaj dvakrat do štirikrat tedensko delamo intenzivno nego las. Ko popravimo stanje las nadaljujemo z uporabo rednih izdelkov za poškodovan las. V tem času, in tudi v prihodnje je pomembno, da se čimbolj izogibamo obdelovanju las s toploto (npr. likalnik) saj je pogosto škoda, ki jo naredimo s toploto ireverzibilna in je ni moč popraviti.
Priporočeni izdelki za nego las
- Šamponi za različne tipe las
Poznamo različne šamponi, ki so namenjeni različnih tipom las. Ključna izbira za dobro nego las je ravno izbor pravega šampona, saj je lasišče temelj zdravih las. Poznamo sledeče šampone:
Pigmentirani šamponi so namenjeni nevtralizaciji neželenih tonov v laseh. Najbolj poznani so vijolični šamponi, ki so namenjeni nevtralizaciji neželenih rumenih tonov. Te šampone uporabljajo predvsem blondinke, ki želijo hladnejšo blond barvo.
Šamponi namenjeni poškodovanim lasem so tisti, ki so ponavadi najbolj hranljivi. To so šamponi, ki bodo bolj ustrezali tistim, ki imajo močnejše in gostejše lase. Taki šamponi se odsvetujejo tistim, ki imajo tanjše, lase, saj jih bo preveč obtežil in povzročil, da se bo lasišče hitreje zmastilo.
Univerzalni šamponi so tisti, ki so namenjeni pogostejšemu umivanju las, načeloma ne bodo obtežili las, uporabljajo pa jih lahko načeloma vsi.
Šamponi namenjeni tankim lasem so tisti, ki bodo najmanj obtežili las in bodo dali največ volumna.
Šamponi namenjeni proti (sezonskemu) izpadanju las pospešujejo prekrvavitev lasišča. Te šampone se uporablja predvsem sezonsko, predvsem ko se menjavajo letni časi in je ta problem najbolj viden.
Šamponi proti prhljaju se uporabljajo, ko imamo probleme s prhljajem. Take šampone se ne uporablja ne redni ravni ampak vse dokler se problem prhljaja ne odpravi.
Šamponi za občutljivo lasišče pa so namenjeni tistim, ki imajo probleme z občutljivim, pekočim ali srbečim lasiščem.

- Balzami in maske za lase.
Uporaba balzama in mask je odvisna predvsem od stanja in gostote oz. debeline naših las. Balzam bo naše lase pustil mehkejše, bolj obvladljive in manj naelektrene. Podobno nalogo ima maska, le da je ta praviloma bolj koncentrirana od balzama.
Maska za globinsko nego je namenjena obnovi poškodovanih las. Uporaba takih izdelkov se odsvetuje v 48 urah po barvanju saj bo zaradi globinske nege odprla lasno povrhnjico in pospešila izpiranje barve.
Maske za glajenje las bodo dala učinek gladkih in sijočih las. Taka maska nam bo dala predvsem vizualni učinek na laseh.
- Olja in serumi za nego las.
Poznamo veliko vrst in serumov za lase. v osnovi so to izdelki, ki so precej podobni drug drugemu, obstaja pa velika razlika v kvaliteti med enimi in drugimi. Njihova naloga je predvsem zgladitev lasnih konic, da te-te ostanejo mehke na otip in sijoče na izgled. Te izdelke lahko uporabljamo tako na mokrih kot suhih laseh, količino pa prilagajmo glede na gostoto in količino las.
Nega lasišča
- Pomen zdravega lasišča za rast las.
Zdravo lasišče je temelj zdravih las in nege las. Brez pravilne skrbi za lasišče ne smemo pričakovati lepih in zdravih las. Lasišče je bistveno saj je le-to edini stik las in lasnega mešička iz katerega raste. Čisto lasišče, ki lahko diha bo boljše prekrvavljeno je optimalno za hitrejšo rast las. Stimulacija lasišča z masažnimi krtačami pri vsakem umivanju las bo pospešilo rast las. Zato je tudi pomembno da pri vsakem umivanju las lasišče šamponiramo dvakrat in na ta način odstranimo vse morebitne nečistoče.

- Izdelki za nego lasišča.
Na trgu obstaja veliko izdelkov, ki blagodejno vplivajo na naše lasišče. Katere bomo uporabljali pa je v največji meri odvisno od tega s kakšnimi problemi se soočamo.
Toniki za hitrejšo last so namenjeni preprečevanju prekomernega izpadanja las. Ti izdelki stimulirajo lasne mešičke, pospešujejo prekrvavitev in delajo naše lase močnejše od korena do konic.
Toniki za razdraženo lasišče so namenjeni tistim, ki imajo probleme z razdraženim lasiščem, srbečico ali suhim lasiščem. Pogosto rešujejo tudi težave z dermatitisom na lasišču.
Toniki prot prhljaju delujejo protivnetno in protibakterijsko. Te nam bodo povrnili pH kože v optimalno stanje.
- Kako ravnati z občutljivim lasiščem.
Pri občutljivemu lasišču je ključna analiza lasišča. Če ne bomo ugotovili kaj je vzrok in kakšen je dejanski problem našega lasišča bomo tudi težko odpravili težave. Ko opravimo analizo potem lahko naslovimo problem in s primernimi izdelki odpravimo bolezensko stanje lasišča. Kadar imamo težave z lasiščem ne smemo vplivati na lasišče s smeri, ki bi lahko še dodatno poglobili problem. Tukaj moramo predvsem paziti da ne uporabljamo vroč izpih zraka neposredno proti našemu lasišču, poskrbeti moramo da ne hodimo spati z mokrimi lasmi, izogibati pa se moramo tudi nanašanju izdelkov za oblikovanje las na lasišče, saj mora koža v tem obdobju čim lažje dihati, da se lahko povrne v optimalno stanje.
Najpogostejše težave z lasmi
- Izpadanje las: vzroki in rešitve.
Kadar je izpadanje las težava dedne zasnove rešitve ni. V tem primeru lahko uporabimo medicinske izdelke, ki bodo predvsem ublažili problem. Kadar pa so vzroki za izpadanje las sezonske ali hormonske narave pa na to lahko lažje vplivamo. Tukaj imamo predvsem v mislih sezonsko izpadanje las ob menjavah letnih časov. S problemom se pogosto srečujejo tudi nosečnice pred in po porodu, ko pride do prekomernega izpadanja las zaradi hormonskega neravnovesja. Tukaj lahko uporabljamo podobne izdelke, kot bi jih uporabili pri sezonskem izpadanju las. Ti izdelki bodo upočasnili izpadanje in stimulirali lasne mešičke, da bodo začeli normalno delovati.
- Prhljaj: kako se ga znebiti.
Poznamo več vrst prhljaja. Poznamo suh prhljaj, to je takrat ko na lasišču opazimo manjše suhe luske, mastne prhljaj pa pogosto spremljajo večji mastni kosi kože, ki odpadajo iz lasišča. Da rešimo problem lahko v začetnih fazah uporabljamo intenzivnejše šampone, ki nam bodo dali takojšen učinek, dolgoročno pa moramo uporabljati klasične šampone proti prhljaju, ki bodo sčasoma poskrbeli, da problem izgine.
- Poškodovani lasje: nasveti za obnovo.
Pri poškodovanih laseh poznamo več stopenj poškodbe las. Tiste poškodbe, ki nastanejo zaradi toplotne obdelave las ali nepravilne uporabe sredstev za posvetlitev in barvanje las so pogosto ireverzibilne narave. V tem primeru je rešitev striženje poškodovanih las. Kadar pa lasje niso močno poškodovani pa lahko zadevo zdravimo z različnimi izdelki za poškodovane lase. tukaj lahko uporabimo maske za globinsko nego las ali pa posebne profesionalne tretmaje, ki jih lahko najdemo v frizerskih salonih. Redna nega je ključna, predvsem pa se moramo izogniti vsem kemičnim postopkom, ki so povzročili problem v prvi vrsti.
Nasveti za zdravo rast las
- Pravilna prehrana za zdravje las.
Kakovostna in vitaminsko uravnotežena prehrana močno vpliva na stanje naših las. Osnovni gradnik lasu je keratin, to je beljakovina, ki je prisotna tudi v naših nohtih. Močni lasje in nohti so pogosto pokazatelj zdravega načina prehranjevanja. Hrana, ki je manj procesirana in polna z vitamini bo blagodejno vplivala na stanje naših las. Kako močno hrana vpliva na stanje naših las se pokaže predvsem v obdobju, ko se posamezniki poslužujejo raznih diet, v katerih ni dovolj kvalitetnih hranil. Takrat se pogosto zgodi da bodo lasje hitreje izpadli, njihova moč in elastičnost pa je bistveno nižja kot sicer.
- Vpliv stresa na lase.
Stres je še eden izmed faktorjev, ki vplivajo na kvaliteto naših las. Počutje človeka navznoter vedno rezultira tudi v zunanjem videzu. Stres je faktor, ki močno vpliva na naše počutje, preveč stresa pa lahko povzroči podobna neravnovesja v našem telesu kot slaba hrana, posledice pa so zelo podobne, ko je govora o kvaliteti las.
- Dodatki za rast las: ali delujejo?
Dodatki za rast las delujejo. Koliko delujejo je veliko odvisno od kvalitete posameznega izdelka. Profesionalni izdelki so kot dan in noč proti trgovinskim izdelkom, so veliko bolj učinkoviti a je tudi cena temu primerna. Delujejo predvsem kadar je govora o sezonskem izpadanju las in izpadanju las zaradi hormonskih neravnovesij. Če je problem dedne narave pa le-ti pomagajo bistveno manj. V tem primeru je priporočljivo obiskati zdravnika in se posvetovati o terapijah z izdelki na recept.
Nega las v različnih letnih časih
- Nega las poleti.
V poletnih časih, ko so temperature bistveno višje so naši lasje bistveno bolj izpostavljeni soncu. Tudi kopanje v morju in bazenih negativno vplivajo na kvaliteto naših las. Takrat se priporoča uporaba izdelkov, ki vsebujejo UV zaščito ter ščitijo naše lase pred morsko soljo in klorom.
- Nega las pozimi.
V zimskih časih, ko nosimo veliko pokrival bodo naši lasje bistveno bolj naelektreni zaradi visokih temperaturnih razlik zaradi prehajanja iz toplih v hladne prostore. Priporoča se uporaba izdelkov, ki zmanjšujejo naelektrenost las, priporoča pa se tudi uporaba izdelkov za občutljivo lasišče če opazimo probleme z lasiščem.
- Kako zaščititi lase pred vremenskimi vplivi.
Naše lase lahko zaščitimo pred vremenskimi vplivi z različnim izdelki. V večjih mestih, kjer je večja onesnaženost zraka lahko uporabljamo šampone, ki bodo očistili lase nevidnih in škodljivih delcev v zraku. Pomembna je tudi uporaba izdelkov brez izpiranja, ki naše lase ščitijo pred UV žarki. Največjo korist pa bomo našim lasem naredili, če boo za njih skrbeli in se izogibali vsem kemičnim procesom, ki bodo naše lase dodobra načeli (npr. likanje, beljenje las).
Načini nege las

- Naravna nega las.
V lasni kozmetiki se pojavlja vedno več izdelkov, ki bazirajo na naravnih sestavinah. Jasna definicija naravnih oz. ekoloških izdelkov ne obstaja, prepoznamo jih lahko zgolj po raznih certifikatih, ki pa se med seboj pogosto razlikujejo. Najbolj poznan mednarodni certifikat za naravne izdelke je ECOCERT®, na slovenskih tleh pa deluje Inštitut ECOgea, oba inštituta pa nadzorujeta kakovost in inovacij naravnih in organskih izdelkov. Ključna lastnost ti. naravnih izdelkov je delež naravnih sestavin v izdelkih ter njihov izvor. Navkljub višji kvaliteti naravnih izdelkov pa so le-ti v povprečju bistveno manj negovalni kot tisti, ki vsebujejo višji delež kemično pridobljenih sestavin. Naravna nega las se fokusira predvsem na problematiko lasišča, ki je v primerih zdravljenja težav z lasiščem bolj primerna.
- DIY maske in tretmaji za lase.
Zelo popularni so tudi ti. DIY izdelki za nego las. Čeprav je receptov za take in drugačne lasne izdelke nemalo, pa je potrebo poudariti, da so to izdelki, ki jih zaradi odsotnosti prepotrebnih umetnih konzervansov ni moč hraniti dolgoročno. Ti izdelki imajo zaradi kemijsko nestabilnih formulacij bistveno krajši rok uporabe, zaradi česar jih je potrebno pripravljati za vsak tretma posebej. Pogosto je vprašljiva tudi njihov učinek za lase.
- Uporaba minimalno invazivnih izdelkov za lase.
Minimalno invazivni izdelki za lase so predvsem tisti, ki imajo najvišji delež naravnih sestavin. Zaradi vedno večje občutljivosti posameznikov na določene kemijske sestavine so naravni izdelki v tem primeru boljša izbira. Le-ti imajo boljši učinek predvsem kadar pride do problemov z lasiščem, medtem ko so ti manj učinkoviti kadar pride do same nege las. Najbolj invazivni postopki za naše lasišče in lase so predvsem izdelki za posvetlitev las (ti. belila)., bistveno bolj kot pa katerikoli cenejši trgovinski izdelki za nego las.
Poudarek pravilne nege las in lasišča
Nega naših las in lasišča je ključna za lepe in zdrave lase. Analiza las in lasišča, pravilna izbira izdelkov za nego in pa čim manj invazivna kemijska obdelava las nam bo dala optimalne rezultate. Redna in pravilna skrb za naše lase pa bo vedno bistveno lažja, kot pa zdravljenje škodljivih posledic ob odsotnosti le-te.